Uspeh vrhniških košarkarjev temelji na dolgi tradiciji…

Če želimo razumeti nedavni uspeh članske ekipe (uvrstitev v 2. SKL!) ne moremo in ne smemo spregledati prizadevanja igralcev in športnih delavcev, ki so v klubu delovali vsa pretekla desetletja. Začetki vrhniške košarke segajo v začetek petdesetih let prejšnjega stoletja, ko se je zunanje igrišče nahajalo na dvorišču nekdanjega doma JLA (današnje balinišče ob društvu upokojencev). Prav tam je ekipa DIC-a iz Ljubljane premagala domačo postavo z rezultatom 9:106! Organizirana košarka se je začela igrati l. 1953, ko je v prvi uradni tekmi Vrhnika premagala Litijo z rezultatom 36:33. Že naslednje leto pa se je ekipa Vrhnike vključila v ligaško tekmovanje. Nastopili so v 3. ligi pod imenom TVD Partizan Vrhnika. Leta 1956 je ekipa nastopala v regionalni ljubljanski ligi, a pravi vzpon je vrhniška košarka doživela v drugi polovici šestdesetih let. Leta 1968 je košarkarska sekcija štela že 116 članov s šestimi trenerji!

Slika, ki vsebuje besede fotografija, oseba, postavljajoče, staroOpis je samodejno ustvarjen

ŠD Partizan Vrhnika 1968 – 1969

Prve tekme na državnem nivoju je članska ekipa igrala še na nepokritem zunanjem igrišču v  športnem parku pri osnovni šoli Ivana Cankarja. Pretežno domači igralci so takrat uspešno zastopali klubske barve v 2. Jugoslovanski ligi. Govorimo seveda o ekipi fantov in prijateljev, ki so združeni v ekipi Vrhnike osvojili košarkarski pokal Slovenije in se s tem uvrstili med osem najboljših ekip nekdanje Jugoslavije!

Organizirana košarka se je začela igrati l. 1953, a največji uspehiso se zgodili v zgodnjih sedemsetih. Takrat so Vrhničani osvojili košarkarski pokal Slovenije in se s tem uvrstili med osem najboljših ekip nekdanje Jugoslavije! Davnega 27. aprila 1972 je slavno Olimpijo na zunanjem igrišču, pred 500 gledalci, premagala ekipa Vrhnike, pod vodstvom trenerja Viktorja Žaklja,  z rezultatom 77:72 (Gantar 18, Globačnik 20, De Gleria 15, Božič 2, Kukec 4, Modrijan 3 in Obid 15). Dnevno časopisje je takrat zapisalo, da je Olimpija doživela presenetljiv, a zaslužen poraz. Igralci uglednega člana prve zvezne lige (Lorbek, Sagadin, Fišer, Žorga…) so bili menda tako presenečeni in nezadovoljni, da niso prisostvovali podelitvi pokala, temveč so takoj po zadnjem sodnikovem žvižgu odšli v slačilnico… A to je bil le eden od vrhuncev zmagovitega obdobja največjih uspehov, ki je trajalo od l. 1969 do l. 1973. Pred osvojitvijo slovenskega pokala je ekipa Vrhnike na kvalifikacijskem turnirju v Pulju zasedla odlično 2. mesto in se tako neposredno uvrstila v 2. ZKL – zahod!

Prestižni pokali iz časa največjih uspehov vrhniške košarke

Srečanje zlate generacije ob 50-letnici največjih uspehov

V obdobju največjih uspehov vrhniške košarke se je na zunanjem igrišču odigralo kar nekaj prijateljskih revijalnih tekem. Najpomembnejši med njimi sta bili tekmi z Urugvajem in Jugoslavijo, ki sta igrali na Svetovnem prvenstvu v Ljubljani. Slednja je tam osvojila tudi naslov svetovnega prvaka. Ob igrišču (brez tribun) se je takrat na Vrhniki zbralo rekordnih 1000 gledalcev!

S tekme Vrhnika : Jugoslavija

Od tistih časov je klub največje uspehe dosegal z igranjem v 2. SKL (današnja 3. SKL), oz. z uvrstitvijo v 1.B ligo. Žal tam Vrhničani nikoli niso zaigrali. Ravno zaradi tega dejstva lahko tokratni uspeh košarkarjev (preboj v 2. SKL) opišemo kot največji v samostojni Sloveniji!